Jan Młot

Kto z czego żyje?

Szymon Dickstein (Szymon Diksztajn, pseudonim Jan Młot, ur. 8 lub 14 lutego[1] 1858 w Warszawie, zm. 6 lipca 1884 w Bernie) – polski działacz marksistowski, przyrodnik, członek I Proletariatu, współtłumacz na język polski I tomu "Kapitału" Karola Marksa (w 1881 roku).

Urodził się w Warszawie, jako syn Rafaela i Małgorzaty z domu Waldenburg. Jego bratem był matematyk Samuel Dickstein. Uczył się w II Gimnazjum w Warszawie, po czym rozpoczął studia przyrodnicze na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Od 1878 roku przebywał na emigracji - najpierw we Francji, a później w Szwajcarii. Współpracował i współredagował czasopisma związane z Proletariatem: "Przedświt", "Walka Klas" i "Równość". Utrzymywał kontakty z grupą rewolucjonistów Czornyj Pieriedieł (m.in. z Plechanowem i Dejczem).

Do najbardziej znanych prac Dicksteina należy praca z 1881 "Kto z czego żyje?", w którym popularyzował w bardzo przystępny sposób główne treści teorii marksizmu wyłożone w" Kapitale" Karola Marksa.

Dickstein zainicjował też przekład na polski dzieła Karola Darwina "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt" (tuż przed śmiercią w 1884 roku). Poza tym, w dorobku translatorskim Dicksteina znajdują się liczne prace Ferdynanda Lassalle’a.

Z powodu ciężkiej sytuacji materialnej i problemów osobistych popełnił samobójstwo. Został pochowany na cmentarzu Carouge pod Genewą /za WIKIPEDIĄ/.

PDF - 186.5 kb

<- TUTAJ on line w całości

Szymon Dickstein "Kto z czego żyje" najpoczytniejsza w świecie książka popularyzująca teorię Karola Marksa.

Dodano dnia:5 maja 2010

Niedawno opublikowane